Blog

Jakie tematy omawiane są podczas szkolenia BHP?

Szkolenia BHP zarówno wstępne, jak i okresowe są obowiązkowe. Wiele osób, które mają uczestniczyć w nim po raz pierwszy, nie wie jednak, czego dokładnie dotyczą te zajęcia. Warto jeszcze przed pójściem na nie sprawdzić, które tematy są poruszane podczas kursu oraz jakie wiadomości trzeba przyswoić przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków zawodowych. Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia omawiane podczas szkolenia BHP.

Szkolenia wstępne i okresowe BHP — czego dotyczą?

Pierwsze szkolenie, z którym styka się nowy pracownik to szkolenie wstępne BHP. Podczas niego prowadzący zapoznaje wszystkich słuchaczy z obowiązującymi przepisami wynikającymi z kodeksu pracy. Podczas zajęć omawiany jest również regulamin obowiązujący w danym miejscu pracy, jeśli taki istnieje. Każda uczestnicząca w szkoleniu osoba powinna również poznać podstawowe zasady dotyczące udzielania pierwszej pomocy, a także dowiedzieć się, jakie zagrożenia mogą ją spotkać podczas wykonywania codziennych obowiązków w pracy. Uczestnicy powinni przejść zarówno instruktaż ogólny, jak i stanowiskowy.

Z kolei szkolenia okresowe mają na celu przypomnienie wiadomości przedstawionych podczas pierwszego spotkania pracowników z zasadami BHP. Ważne jest również to, że na tego rodzaju zajęciach uczestnicy mogą zaktualizować przyswojone wcześniej informacje, ponieważ prawo mogło ulec zmianom. W czasie tego rodzaju szkoleń przestawiane są także nowe rozwiązania techniczno-organizacyjne.

Komu zlecić prowadzenie szkoleń BHP w firmie?

Jeśli chcemy zadbać o to, aby pracownicy zdobyli na szkoleniach jak najwięcej przydatnych informacji, powinniśmy zlecić ich prowadzenie specjalistom z odpowiednim doświadczeniem. Warto zwrócić uwagę na to, czy prowadzący korzystają z ciekawych materiałów, które uatrakcyjniają szkolenia i sprawiają, że słuchacze szybciej przyswajają wiedzę. Zaangażowane osoby, które ciekawie przekazują wiedzę, sprawią, że szkolenia będą efektywniejsze, a co za tym idzie, wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo pracowników firmy.