Blog

Kilka wskazówek, jak ciekawie przeprowadzić szkolenie BHP

Szkolenia BHP to obowiązkowy rodzaj kursu, który musi zostać zapewniony każdemu pracownikowi. Obowiązek ten należy do pracodawcy. Co więcej, poprowadzić go może tylko osoba z odpowiednimi kompetencjami. Czasami jednak wiedza prowadzącego nie gwarantuje powodzenia. Z tego artykułu dowiesz się, co jeszcze potrzebne jest, aby poprawnie, ale i ciekawie przeprowadzić szkolenie BHP.

Rodzaje szkoleń BHP

Poruszając tematykę szkoleń, warto wspomnieć, czym w ogóle są i jakie wyróżnia się rodzaje szkoleń BHP. Otóż mają one na celu przybliżyć uczestnikowi kursu zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku i w danej firmie. Dodatkowo przekazuje się zasady pierwszej pomocy oraz przepisy przeciwpożarowe. Obowiązkiem odbycia takiego szkolenia jest obciążony pracownik, ale i pracodawca.

Jak przeprowadzić szkolenie BHP?

Przygotowując się do szkolenia, warto rozpatrywać je jako wystąpienie publiczne. Dobrze jest przygotować się nie tylko z obszaru przekazywanej wiedzy, ale także z tego, jak radzić sobie ze stresem i odczuwaną presją w związku z wystąpieniem przed grupą obcych ludzi. Zastanów się także, jakie wrażenie możesz wywrzeć na słuchaczach. Dobrze, abyś nie sprawiał wrażenia zdenerwowanego, gdyż wtedy nie zostaniesz odebrany jako profesjonalista. Pamiętaj także, aby przygotować się na wszelkie pytania z sali. Weź pod uwagę, że różni ludzie będą uczestnikami szkolenia BHP, które poprowadzisz, więc niektórzy mogą mieć postawę roszczeniową, innym będzie wydawać się, że wiedzą lepiej, a jeszcze inni będą mało zainteresowani Twoją przemową. Niezwykle ważną kwestią jest zakres przekazywanej wiedzy oraz sam sposób jej przekazywania. Należy unikać sztywnego wyrecytowania przepisów, a raczej używać ciekawego i intrygującego sposobu wysławiania się. Szkolenie BHP powinna prowadzić osoba kompetentna i doświadczona, dlatego warto wybierać do tego zadania tylko sprawdzonych profesjonalistów.