Blog

Outsourcing BHP – dlaczego warto?

Każdy pracodawca jest zobowiązany do zastosowania się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak trzeba przyznać, że nierzadko w przypadku małych i średnich firm tworzenie osobnego stanowiska pracy dla osoby odpowiedzialnej za te kwestie nie jest przedsięwzięciem opłacalnym. W związku z tym warto zdecydować się na outsourcing BHP. Na czym on polega, a także jakie ma plusy?

Na czym polega outsourcing BHP?

Najprościej mówiąc outsourcing to powierzenie obowiązków związanych z przestrzeganiem zasad BHP firmie zewnętrznej. Specjaliści zajmą się prowadzeniem szkoleń wstępnych, okresowych czy też z zakresu pierwszej pomocy. Firma dokona również oceny i analizy ryzyka zawodowego, a także zajmie się pomiarami czynników pracy. To nie jedyne kwestie, którymi nie będzie musiał przejmować się pracodawca. Zewnętrzna firma zadba też o prowadzenie audytów wewnętrznych oraz będzie reprezentować dane przedsiębiorstwo przed Państwową Inspekcją Sanitarną, a także Pracy i w postępowaniach powypadkowych.

Outsourcing BHP to także:

  • prowadzenie dokumentacji,
  • rejestr szkoleń, środków i substancji chemicznych, wypadków w pracy oraz zachorowań na choroby zawodowe.

Tego typu działalność to też doradztwo w kwestiach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. To przydatne w przypadku wprowadzania do firmy nowych rozwiązań.

Zalety outsourcingu BHP

Firma zewnętrzna, zajmująca się BHP, jest na bieżąco ze zmieniającym się prawem, które trudno śledzić samemu. Dzięki temu pracodawca nie musi obawiać się, że firma nie dostosowała się, do któregoś z przepisów. Co więcej, to dana placówka staje się odpowiedzialna za BHP. Warto dodać, że tego typu usługa jest korzystna także pod względem finansowym. Należy ją też docenić za elastyczne podejście do klienta — w zależności do charakteru działalności, wdrożone zostaną określone działania. Firma jest dla danego przedsiębiorstwa i w razie wątpliwości zawsze udzieli wyczerpujących odpowiedzi.