Blog

Podstawowe zasady higieny i aseptyki przy zabiegach kosmetycznych

Wysoki poziom higieny to priorytet w każdym salonie kosmetycznym. Podczas zabiegów zarówno pracownicy, jak i klienci mają bezpośredni kontakt ze sobą nawzajem, a także występującymi w pomieszczeniu przedmiotami. Konieczne jest więc przestrzeganie zasad antyseptyki, aseptyki, przepisów BHP.

Ogólne zasady higieny i antyseptyki

Wszelkie narzędzia kosmetyczne wielokrotnego użytku muszą być bezwzględnie dezynfekowane i sterylizowane po każdorazowym użyciu. Podstawowym elementem wyposażenia każdego zakładu są środki do dezynfekcji skóry, powierzchni dotykowych i bezdotykowych oraz narzędzi. Podłogi, klamki, blaty i sprzęty, a także ściany pokryte glazurą, powinny być myte tak często, jak tylko zachodzi taka potrzeba w ciągu dnia. Czynności dezynfekujące przeprowadzamy przynajmniej raz dziennie — po zakończeniu pracy.

Wielokrotnej dezynfekcji w ciągu dnia wymagają też toalety, umywalki. Z kolei sprzęt do wykonywania zabiegów musi być dezynfekowany po każdym kliencie. Oprócz tego bardzo ważna jest kwestia gromadzenia odpadów w odpowiednio oznakowanych kubłach.

Mycie i dezynfekcja rąk to podstawa

Mycie rąk to jedna z podstawowych czynności, o jakie należy dbać w trakcie pracy w gabinecie kosmetycznym. Brudne ręce stwarzają ogromne ryzyko różnych poważnych infekcji, a każdorazowy kontakt z przedmiotami, takimi jak np. klamki, drzwi, poręcze, pieniądze itp. naraża nas na ryzyko przedostania się na skórę drobnoustrojów. Dlatego zaleca się możliwie jak najczęstsze mycie rąk, a przede wszystkim w takich sytuacjach jak: po wejściu do gabinetu kosmetycznego, przed przystąpieniem do pracy, po skończeniu pracy z klientem, przed przyjęciem kolejnego klienta, przed i po każdym zabiegu, po skorzystaniu z toalety, po przerwie, po spożyciu posiłku oraz za każdym razem, gdy istnieje taka potrzeba.

Oprócz tego istotna jest odpowiednia dezynfekcja rąk przeznaczonego do tego celu środkami. Dezynfekcja dłoni wskazana jest przed i po każdym zabiegu, przed założeniem rękawic i po ich zdjęciu, po kontakcie z zanieczyszczonym sprzętem czy narzędziami, po kontakcie z raną, krwią, wydzielinami z ciała itp. Każdy gabinet kosmetyczny musi być wyposażony w instrukcję mycia i dezynfekcji rąk.

Konieczne jest także stosowanie rękawiczek medycznych, które chronią nie tylko pracowników, ale i klientów. Rękawiczki należy zakładać przed każdym zabiegiem, przy którym może dojść do naruszenia ciągłości skóry. Oprócz tego ich stosowanie jest niezbędne, gdy klienta ma widoczne skaleczenia na ciele lub choroby skóry (a nawet podejrzenie występowania chorób). Gdy pracownik ma zadrapania, rany lub wysuszoną skórę, także powinien założyć rękawiczki ochronne do zabiegu.

Czynności przed rozpoczęciem zabiegów

Podczas organizowanych przez nas specjalistycznych szkoleń kosmetycznych kwestie dotyczące zasad higieny i aseptyki przy zabiegach zawsze stanowią jeden z najważniejszych punktów programu. Wyjaśniamy i kształcimy w kursantach umiejętność prawidłowego wykonywania czynności związanych z dezynfekcją i sterylizacją narzędzi, a także higieną dłoni. W tym wpisie przedstawiamy pewne podstawowe, chociaż nie jedyne zasady, które muszą być przestrzegane podczas zabiegów kosmetycznych.

Do każdego zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. Trzeba uporządkować stanowisko pracy i sprawdzić (ewentualnie uzupełnić) zapas środków ochrony indywidualnej (np. rękawiczki ochronne) i produktów jednorazowego użytku (waciki, pilniczki itd.). Przed rozpoczęciem pracy trzeba też przygotować niezbędne środki dezynfekcyjne, które będą używane podczas zabiegu. Oprócz tego koniecznie należy zdezynfekować siedzisko oraz wszystkie sprzęty, które będą używane. Niezbędna jest też dezynfekcja powierzchni, z którymi klient będzie miał kontakt.

Bezwzględnie zabronione jest wielokrotne używanie narzędzi czy akcesoriów przeznaczonych do jednorazowego użytku. Trzeba je wyjąć z opakowania w obecności klienta bezpośrednio przed użyciem.

Zasady higieny podczas zabiegów

O kwestiach higieny należy myśleć przez cały czas wykonywania zabiegu. Podczas zabiegów, które tego wymagają, używamy jednorazowych rękawiczek ochronnych. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane zgodnie z obowiązującymi procedurami i z zachowaniem najwyższych standardów higieny. Pamiętamy o dezynfekcji skóry klienta, szczególnie w przypadku zabiegów, w których istnieje ryzyko przecięcia skóry (np. manicure, pedicure, depilacja) lub naruszenia jej ciągłości (np. makijaż permanentny). Do wykonywania zabiegów używamy wyłącznie narzędzi poddanych prawidłowej sterylizacji.

W przypadku wystąpienia skaleczenie podczas zabiegu należy dostosować się do zasad pierwszej pomocy przedmedycznej i skorzystać z apteczki.

Czynności po zakończeniu pracy

Po skończonym zabiegu trzeba uporządkować stanowisko pracy, a wszelkie używane sprzęty, narzędzia i akcesoria kosmetyczne muszą być myte, dezynfekowane i poddane sterylizacji. Dezynfekcji wymaga również stanowisko pracy. Pracownik powinien umyć i zdezynfekować swoje ręce.