Zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Bardzo ważne są również szkolenia okresowe BHP dla pracowników, którą to kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy oraz Kodeks pracy. Mają one na celu zaktualizowanie oraz ugruntowanie ich wiedzy i umiejętności w tej dziedzinie, a także zaznajomienie pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi. Szkolenia okresowe odbywają się już w trakcie zatrudnienia i stanowią niezwykle istotny element profilaktyki wypadków przy pracy, w tym przeciwdziałania urazom i chorobom zawodowym. Służą szeroko pojętej ochronie zdrowia osób zatrudnionych, a tym samym zabezpieczeniu pracodawców przed niekorzystnymi skutkami ekonomicznymi, które wiążą się z chorobami czy wypadkami pracowników.
W jakich formach przeprowadzamy szkolenia okresowe BHP?
Zarówno szkolenia wstępne, jak i szkolenia okresowe realizujemy w oparciu o szczegółowe programy szkoleń. Określają one ich dokładną tematykę, formy realizacji oraz czas trwania. Są dopasowane do konkretnych grup stanowisk i opierają się na ramowych programach szkoleń, ujętych w załączniku nr 1 do Rozporządzenia MGiP z dnia 27 lipca 2004 w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2004 nr 180, poz. 1860). Dbamy o to, aby nasze szkolenia były użyteczne dla uczestników, dlatego zapewniamy m.in. dużą dawkę praktycznych informacji i przykładów, dostosowanych do danej branży. W ofercie naszej firmy znajdą Państwo profesjonalne profesjonalne szkolenia okresowe BHP, które przeprowadzamy zgodnie z aktualnymi przepisami. Są nimi:
- szkolenia dla pracowników na stanowiskach robotniczych – wyłącznie w formie stacjonarnego instruktażu na terenie Państwa firmy (szkolenie grupowe) lub organizowanych w naszej sali szkoleniowej (otwarte szkolenia indywidualne); zapewniamy atrakcyjną formę multimedialną szkoleń dopasowanych do grup zawodowych uczestników szkolenia;
- szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych oraz innych branżowych grup stanowisk (przedstawiciele handlowi/medyczni, nauczyciele, lekarze, itp.) – w formie stacjonarnego seminarium lub samokształcenia kierowanego;
- szkolenia BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami – w formie stacjonarnego kursu BHP lub samokształcenia kierowanego;
- szkolenia dla pracowników inżynieryjno-technicznych – w formie stacjonarnego kursu lub samokształcenia kierowanego.
Zgodnie z przepisami szkolenie okresowe w formie seminarium może trwać nie krócej niż 5 godzin lekcyjnych, zaś w formie kursu – nie krócej niż 15 godzin lekcyjnych. Szkolenia kończą się egzaminem, po zdaniu którego uczestnik otrzymuje od nas zaświadczenie o ukończeniu okresowego szkolenia BHP. Jego odpis należy dołączyć do akt osobowych pracownika. Forma oferowanych przez nas szkoleń jest atrakcyjna – dokładamy wszelkich starań, by oprócz teoretycznej wiedzy przekazać uczestnikom również praktyczne umiejętności. Dbamy o to, aby za sprawą naszych szkoleń wiedzieli, jak bezpiecznie wykonywać zadania zawodowe oraz jak skutecznie postępować w sytuacjach wypadków. Omawiamy ich przyczyny, podajemy rozmaite przykłady oraz przedstawiamy użyteczne wnioski.
Jak często należy przeprowadzać szkolenie okresowe BHP?
Odpowiedzialność za regularną organizację szkolenia okresowego BHP spoczywa na pracodawcy. W sytuacji, gdy nie zatrudnia on specjalisty ds. BHP ani nie korzysta w tym zakresie ze stałej współpracy z firmą zewnętrzną, zobowiązany jest do monitorowania ważności szkoleń pracowników oraz terminowej organizacji kolejnych szkoleń okresowych. Warto dodać, że po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami i uwzględnieniu warunków pracy na konkretnych stanowiskach – pracodawca powinien ustalić częstotliwość oraz czas ich trwania. Mogą one bowiem odbywać się częściej niż zalecają to przepisy. Zgodnie z nimi – częstotliwość szkoleń okresowych BHP zależy od zajmowanego stanowiska:
- pracodawcy, stanowiska kierownicze i inżynieryjno-techniczne – co 5 lat,
- pracownicy administracyjno-biurowi i inni branżowi – co 6 lat,
- pracownicy na stanowiskach robotniczych – co 3 lata (a przy pracach szczególnie niebezpiecznych – co roku),
- pierwsze szkolenie okresowe powinno się odbyć w ciągu 12 miesięcy od zatrudnienia, za wyjątkiem pracodawców i stanowisk kierowniczych, dla których szkolenie powinno się odbyć w ciągu 6 miesięcy od objęcia tej funkcji.
Mają Państwo pytania dotyczące oferty? Zachęcamy do kontaktu z nami! SKONTAKTUJ SIĘ